Co je vlastně dřevárna?

 

Pro lidi, kteří to někdy někde viděli, ale nikdy to nezkoušeli, je dřevárna "věc", kdy se lidi mlátí hlava nehlava klackama obalenýma karimatkou. Není tomu tak.

Dřevárna je pro lidi, kteří se rádi vracejí do časů rytířů a kamenných hradů nebo rádi putují do světa magie a legend. Je pro lidi, kteří si chtějí užít trochu adrenalinu, trochu vzrušení ale především kopu atmosféry a ještě větší nálož nových zážitků.

Základem pro dřevárnu je mít zbraň. Princip zbraně je samozřejmě klacek obalený něčím měkkým (většinou starou karimatkou), ale tenhle váš klacek může vypadat i hezky (několik inspiračních návodů najdete níže). Vyberete si zbraň, která vám nejvíce sedne, ať už jde o elegantní meč či starou dobrou sekyru. Pozadu nezůstávají ani luky.

Další důležitou součástí dřevárníkovy výbavy je kostým. Více o kostýmech najdete opět níže.

A teď už si stačí vybrat nějakou akci. Vesměs se dají dřevárny rozdělit do dvou kategorií: bitvy, které jsou masového rázu (vy jste obyčejný pěšák a bojujete v armádě proti hordě nepřátel) anebo takzvaný LARP (Live Action Role Playing). LARPová je i naše celotáborová hra. LARPY mají menší počet hráčů než bitvy a každý hráč si vytvoří svoji fiktivní postavu (své alias) a s ní hraje svoji roli (role playing).

 

Jak to na dřevárně funguje?

 

Samozřejmě kdo už na dřevárně někdy byl, může přejít rovnou k našemu letošnímu systému. My si tady povíme něco o obecných dřevárnických pravidlech.

Při dřevárně se tlučeme zbraněmi a snažíme se vyřadit soupeře z boje dřív, než on vyřadí nás. K tomu slouží systém životů (nebo, chcete-li, zásahových bodů). Příklad: Olaf máchne svojí sekyrou a podaří se mu zasáhnout nekrytého skřeta, skřet měl 5 životů, dostal zásah, takže si jeden odečte a nahlas Olafovi zahlásí "čtyři", aby Olaf věděl, že skřet jeho zásah akceptuje a že mu zbývají ještě 4 životy (životy se dají ubírat i pomocí schopností, ale to je kapitola sama o sobě).

Ale ne všechny zásahy se počítají. To nás přivádí k pojmům zásahové a nezásahové plochy - zásah do zásahových ploch způsobuje normální zranění, do nezásahových žádné zranění.

 

Zásahové

  • celý trup a horní části končetin vyjma rozkroku

Nezásahové

  • hlava, krk a rozkrok (zakázané zásahové plochy)
  • ruce od loktů a nohy od kolen dolů 

 

Z toho vyplývá, že do zakázaných ploch se prostě neútočí, protože to BOLÍ a do nezásahových útočit nemá smysl.

A teď něco o tom, jak zacházet se zbraní:

  • zásah platí, jen pokud je vedený z nápřahu
  • zbraní se nesmí bodat (je to nebezpečné)
  • útočit se smí pouze zbraní, nikoli tedy rukou, nohou, podrážet nohy, skákat na někoho atd.
  • při boji se chováme slušně, tzn. nesnažíme se nepřítele nahnat na strom, klacek, strmý svah atd., jsme přeci pořád ještě lidi (aspoň většina z nás)

 

 

Zbraně a kostýmy

  • jsou nedílnou součástí dobré dřevárny
  • o tom, jaké zbraně jsou povoleny a jaké mají mít rozměry, najdete víc v sekci Návody
  • tamtéž najdete spoustu informací a inspirace o kostýmech